271111_rozwodSprawa rozwodowa to często wydarzenie w naszym życiu którego nie planujemy. Często bywa tak, iż dowiadujemy się o czekającym nas rozwodzie dopiero po otrzymaniu pozwu rozwodowego.  Jest to dla strony pozwanej dość nie komfortowy przypadek ponieważ po otrzymaniu pozwu mamy jedynie 14 dni aby się do niego ustosunkować. Jak w tak krótkim czasie wybrać adwokata do  rozwodu, do którego adwokata się zgłosić, co musimy przygotować na takie spotkanie – to tylko kilka podstawowych pytań na które musimy sobie odpowiedzieć zaraz po przeczytaniu pozwu. Polskie społeczeństwo nie korzysta z usług prawników na co dzień dlatego zwykle nie wiemy do którego adwokata się zwrócić oraz jak go szukać.

Od czego zacząć…

W pierwszej kolejności musimy sobie uświadomić w jakiej jesteśmy sytuacji. Jeśli w pozwie rozwodowym nasz małżonek domaga się rozwodu bez orzekania o winie nie jest jeszcze tak źle. W przypadku gdy naprawdę nie mamy środków możemy spróbować występować przed Sądem bez pomocy adwokata. Jest to jakieś wyjście jednak zwykle w przypadku rozwodów mocno zaleca się skorzystanie z usług profesjonalisty. Małżonkowie w przed dzień sprawy rozwodowej często zmieniają zdanie więc warto być zabezpieczonym na wszelki wypadek. Kolejną kwestią jest sama atmosfera jaka panuje w Sądzie która u większości osób powoduje stres a co za tym idzie brak logicznego myślenia oraz spójności w odpowiedziach na pytania sędziego. W gorszej sytuacji jest osoba która od listonosza otrzyma pozew w którym drugi małżonek domaga się orzekania o winie a także przy okazji żąda aby Sąd dokonał podziału majątku. W tym wypadku należy bezwzględnie zdecydować się na pomoc adwokata gdyż niekorzystne dla nas orzeczenie Sądu może wpłynąć na resztę naszego życia. Co jednak w wypadku gdy małżonek domaga się orzeczenia iż to z naszej winy doszło do rozpadu małżeństwa a my możemy bez problemu udowodnić, że jest wręcz przeciwnie. Tutaj także mocno zaleca się skorzystanie z pomocy profesjonalisty – musimy mieć na uwadze, że dobry adwokat / radca prawny specjalizujący się w sprawach rozwodowych zna setki sposobów aby przekonać Sąd iż rozpad małżeństwa nastąpił z winy strony przeciwnej.

Koszty rozwodu z adwokatem. Adwokat rozwód Wrocław, Warszawa, Katowice

W każdym przypadku do Sądu lepiej udać się z pełnomocnikiem – musimy jednak przedtem przygotować się finansowo do wynajęcia adwokata lub radcy prawnego. Ile kosztuje rozwód z adwokatem? W chwili obecnej bardzo ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Wpływ na to ma wiele czynników ale głównym z nich jest szerokie otwarcie drzwi do zawodu adwokata / radcy prawnego. Kiedyś w danym mieście było co najwyżej kilkudziesięciu adwokatów. W chwili obecnej są ich setki a większość z nich w zawodzie od nie dłużej niż 5 lat. Spowodowało to, że ceny za prowadzenie postępowania rozwodowego są bardzo różne. Oczywiście absolutnie nie twierdzimy, że świeżych adwokatów nie należy brać do spraw rozwodowych ale o tym w dalszej części. Na podstawie krótkiego badania rynku udało nam się ustalić średnie ceny proponowane przez adwokatów lub kancelarie adwokackie – sprawdzone i z dobrą opinią w zakresie spraw rozwodowych. W przypadku rozwodu bez orzekania o winie średnia cena za postępowanie wraz z napisaniem pozwu kształtowała się w granicach 2000-3000zł netto w takich miastach jak Wrocław, Warszawa, Katowice czy Gliwice. Sprawa staje się jeszcze bardziej skomplikowana w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie – tutaj rozbieżność cen jest ogromna. Dobra kancelaria adwokacka specjalizująca się w prawie rodzinnym a konkretnie w sprawach rozwodowych w miastach takich jak Wrocław czy Warszawa za prowadzenie sprawy zażąda kwoty od 4500zł do nawet 10.000zł netto. Najczęściej wynagrodzenie pobierane jest w całości już przy zleceniu sprawy  i obejmuje kompleksowe poprowadzenie sprawy rozwodowej wraz z napisaniem pozwu lub też odpowiedzią na pozew. Najczęściej kancelarie adwokackie w tej cenie wliczają koszt pierwszej rozprawy natomiast za każdą kolejną rozprawę należy rozliczyć się osobno – najczęściej są to kwoty od 300-500zł netto. Całkowita wysokość wynagrodzenia adwokata w przypadku postępowania rozwodowego z orzekaniem o winie jest trudna do przewidzenia gdyż nie da się określić ilości rozpraw przed Sądem. Duże znaczenie w szacowaniu ilości rozpraw ma jednak ilość świadków których strony chcą wezwać aby dochodzić swoich racji.

Większość kancelarii z którymi mieliśmy kontakt zaznaczyła, że telefonicznie nie udzielają informacji na temat wysokości wynagrodzenia za daną sprawę. W celu wyceny konieczne jest pierwsze spotkanie powszechnie nazywane poradą na którym adwokat zapozna się z dokumentacją oraz stanowiskiem strony – koszt takiej porady to zwykle od 100 do 500zł. Nie było ani jednego przypadku aby kancelaria ciesząca się dobrą opinią oraz wyspecjalizowana w prowadzeniu spraw rozwodowych zrezygnowała z tego wynagrodzenia. Powszechną praktyką jednak jest, że kwota za pierwszą poradę zostanie zaliczona na poczet wynagrodzenia w przypadku zlecenia sprawy rozwodowej danej kancelarii.

 

Szukamy dobrego adwokata do rozwodu

article-513_main_rozwod_sad_350_is_000003599230xsmallDecydując się na skorzystanie z profesjonalnego pełnomocnika warto dobrze poznać rynek. Oczywiście jak w każdej branży także i tutaj najlepszą rekomendacją dla danego adwokata jest opinia byłego Klienta. Warto dlatego przepytać znajomych czy korzystali z usług adwokatów i jak oceniają ich pracę. Tutaj jednak warto pamiętać o kilku kwestiach – polecenie adwokata jest wiarygodne jedynie z ust osoby która sama korzystała z jego usług a nie np.: słyszała, że jest dobry. Najważniejsze jednak aby polecany adwokat był rekomendowany przez osobę której prowadził sprawę tego samego typu czyli sprawę rozwodową a nie np. sprawę karną czy też podatkową.  Specyfikacja rynku prawnego opiera się obecnie na kancelaria wyspecjalizowanych – są duże kancelarie które specjalizują się w obsłudze spółek oraz przedsiębiorców, wybrani adwokaci specjalizują się w sprawach karnych a jeszcze inni w sprawach rozwodowych. Duża konkurencja na rynku prawnym sprawa także, że są kancelarie które chwytają się każdego zlecenia byleby tylko utrzymać się na rynku – możemy w takiej kancelarii z pewnością uzyskać konkurencyjną cenę ale warto szczegółowo przeanalizować kwalifikacje adwokatów w niej pracujących przed zleceniem sprawy.

Nie ma oczywiście konieczności zlecenia sprawy pierwszemu adwokatowi do którego się trafi jeśli nie znajdujemy z nim wspólnego języka lub też nie zaproponował on ciekawej strategii prowadzenia sprawy ale długie poszukiwania adwokata pociągają za sobą znaczne koszty ze względu na konieczność płatności za pierwsze porady o których pisaliśmy wyżej

Aby od razu trafić do najlepszego adwokata należy szukać adwokatów którzy mają dobrą opinie W ZAKRESIE PROWADZENIA SPRAW ROZWODOWYCH. To bardzo ważne aby poszukiwać reprezentanta prawnego wśród osób które specjalizują się w prowadzeniu spraw rozwodowych.

Gdzie jednak zlokalizować wiarygodne opinie o adwokatach jeśli żaden z naszych znajomych nie może nam przekazać wiarygodnych informacji. Warto takich opinii poszukać w Internecie. Należy pamiętać, że zadowolony Klient czasem pozostawi po sobie opinie, nie zadowolony taką opinię pozostawi zawsze. Obecnie w sieci funkcjonuje kilka dużych i wiarygodnych portali z opiniami o adwokatach, radcach prawnych czy też notariuszach np.: http://www.wybierzprawnika.com , http://opinieoprawnikach.pl . Warto także poczytać wątki na temat wyboru adwokatów na prawniczych forach internetowych.

Wydawać by się mogło, że pomoc w wyborze dobrego adwokata lub radcy prawnego uzyskamy od notariuszy lub kolegów po fachu z innych miejscowości – na takie polecenia jednak zalecamy uważać. Często zdarza się, że są to koleżeńskie polecenia a nie polecenia ze względu, na jakość obsługi jaka spotka nas w danej kancelarii.

Często poszukując adwokata radcy prawnego pierwsze co wpisujemy w Google to ranking adwokatów Warszawa czy też ranking radców prawnych Wrocław – niestety nie ma wiarygodnych rankingów prowadzonych przez instytucje godne zaufania. Nie jest po prostu możliwe gdyż nikt nie kontroluje ile dany adwokat czy radca prawny prowadzi spraw, ile z nich wygrał a ile przegrał. Warto też wiedzieć, że są takie sytuacje w których danej sprawy nie można wygrać a jedynie przegrać – w tym przypadku zadaniem adwokata jest jedynie ograniczenie negatywnych konsekwencji takiej przegranej do minimum.

Pierwsza rozmowa z adwokatem

Proces poszukiwania adwokata może być czasochłonny dlatego też warto zarezerwować na to więcej czasu. Gdy już mamy wybranego dobrego adwokata który ma pozytywne referencje Klientów musimy się liczyć, że nie przyjmie on nas na następny dzień po telefonie. Często czas oczekiwania na spotkanie z dobrym pełnomocnikiem to 7-14 dni.

Do rozmowy z adwokatem warto się stosownie przygotować. Koniecznym jest zapisanie sobie pytań do adwokata gdyż w natłoku informacji które uzyskamy podczas spotkania możemy zapomnieć o ważnych sprawach. Sprecyzujmy także nasze oczekiwania. Ważne – ŻADEN ADWOKAT NIE MOŻE NAM ZAGWARANTOWAĆ WYGRANEJ – jeśli jakiś adwokat zapewnia nas o wygranej zrezygnujmy z jego usług. Żaden profesjonalny adwokat nie użyje tego typu stwierdzenia gdyż wie, że podczas procesu może wystąpić wiele okoliczności na które nie ma wpływu. Adwokat może nam naświetlić sytuację przedstawić swój plan działania a nawet powiedzieć, że są duże szanse na wygraną i uzyskanie korzystnego orzeczenia ale nigdy nie może nam dać gwarancji wygranej sprawy.

Na spotkanie z adwokatem warto także przygotować informacje oraz dowody jakie posiadamy i sądzimy, że przyczynią się do orzeczenia winy naszego małżonka aby adwokat mógł chłodnym okiem określić szanse powodzenia przed sądem. W przypadku sprawy dotyczącej podziału majątku warto także przygotować informacje o jego składnikach. Pamiętajmy, ze Sąd orzeka w jednym postępowaniu także o podziale majątku jedynie w przypadku gdy nie doprowadzi to do nadmiernego przedłużenia postępowania.

Bardzo istotne jest aby przekazać adwokatowi wszystkie informacje jakie posiadamy także te niekorzystne dla nas. Adwokat czy też radca prawny musi mieć wiedzę nawet o faktach które są nie na naszą korzyść aby stosownie przygotować się do rozprawy rozwodowej. Z tego też względu warto ograniczyć ilość adwokatów do których się udamy przed zleceniem sprawy.

Znasz dobrego adwokata? –  Podziel się informacjami w komentarzu poniżej ↓

Zobacz wpisy na naszym forum i dołącz do dyskusji:

Adwokat rozwód Wrocław —> Dobry adwokat Wrocław

Adwokat rozwód Warszawa —-> Jak wybrać dobrego adwokata / radcę prawnego

 

Adwokat do rozwodu i podziału majątku. Ranking Adwokatów. Koszty adwokata Wrocław, Warszawa, Katowice

Komentarzy do 19 thoughts on “Adwokat do rozwodu i podziału majątku. Ranking Adwokatów. Koszty adwokata Wrocław, Warszawa, Katowice

 • 6 grudnia 2014 z 16:37
  Permalink

  Planuje rozwód z orzekaniem o winie, nie wiem czy to dobre rozwiązanie ale w mojej obecnej sytuacji wydaje się jedyne. Zwłaszcza, że majątek jest spory a żona na pewno będzie o niego walczyła. Czy mogą Państwo polecić jakiegoś sprawdzonego i dobrego adwokata z Warszawy?

 • 20 grudnia 2014 z 11:57
  Permalink

  witam,
  poszukuję dobrego, sprawdzonego adwokata / kancelarii adwokackiej / radcy prawnego z Wrocławia z dobrymi opiniami na rynku który pomoże mi w sprawie rozwodowej z orzekaniem o winie. Nie chodzi o koszty, chodzi mi o jak najwyższą jakość usługi, prawdziwego specjalistę który siedzi w tym temacie bardzo mocno – pozew planuje złożyć zaraz na początku stycznia. Chciałabym aby prawnik poprowadził rozwód ale także podział majątku po rozwodzie (tu na pewno będzie ciężko i będzie walka), uregulował kwestie alimentów dla mnie i także zapewnił mi opiekę nad dziećmi. Bardzo Państwa proszę o PILNE wskazanie kogoś komu można zaufać i spodziewać się profesjonalnej i bezbłędnej reprezentacji????

  • 13 stycznia 2015 z 10:52
   Permalink

   Sprawdź sobie informacje o adw. Pawle Borowskim, właśnie też szukam kogoś sprawdzonego do rozwodu dla siostry, poczytałem i opinie ma dobre – w czwartek idziemy na spotkanie więc dam znać czy jesteśmy zadowoleni :)

   • 27 stycznia 2015 z 12:40
    Permalink

    Tomek1777 możesz już coś napisać? Także poszukuję adwokata do rozwodu oraz podziału majątku…i to dość pilnie bo wczoraj dostałem pozew! :(

    • 27 stycznia 2015 z 17:17
     Permalink

     Tak, zleciliśmy sprawę. Po pierwszym spotkaniu za wiele nie mogę powiedzieć ale mówił dość konkretnie, cenowo także bez wygórowanych kwot. Przed nami na spotkanie czekała Pani której prowadził rozwód a teraz podział majątku i była zadowolona. Rozwód podobno wygrał i ogólnie chwaliła. pozdrawiam i życzę powodzenia.

     • 11 lutego 2015 z 10:30
      Permalink

      Niestety nie polecam adw. Borowskiego. Chciałam do niego przenieść sprawę z kancelarii z której nie jestem zadowolona. Pomimo, że przyszłam z polecenia osoby której wcześniej prowadził sprawę pan mecenas nie przyjął mojej sprawy do prowadzenia – być może sprawa była za trudna???

   • 16 marca 2017 z 22:10
    Permalink

    Hej, widzę, że Twój wpis jest z przed 2 lat ale czy możesz napisać czy Twoja sprawa została wybrana, czy adwokat Borowski faktycznie jest taki dobry w tych rozwodach i czy ogólnie jesteś zadowolony, że wybrałeś tego adwokata?

    • 4 maja 2017 z 19:00
     Permalink

     tak jak najbardziej polecam Borowskiego dzięki niemu sprawa przebiegła nawet gładko. Od razu ci mówi o co warto walczyć a gdzie warto się dogadać to istotne dość bo nie ma co ukrywać rozwód i podział majątku to nerwy. U mojej siostry dochodziły jeszcze dzieci więc było wszystko naraz. Warto go posłuchać bo ma doświadczenie w tych sprawach i wie w którym momencie na ile można sobie pozwolić. Przed rozprawą zawsze widzieliśmy się też chwile wcześniej aby porozmawiać i wyciszyć nerwy – małe sprawy ale jednak istotne. Adwokata oceniam na plus i każdemu znajomemu bym polecił bo się facet przykłada do tematu.

 • 27 stycznia 2015 z 13:11
  Permalink

  Witam chciałabym się dowiedzieć ile i jak przebiega rozwód mając na uwadze,że w małżeństwie jest dwójka małych dzieci.. znajoma dostałą „nakaz” chodzenia z mężem do mediatora czy zawsze tak jest ? Ja bym chciała rozwód bez orzekania ale nie wiem jak mąż na to bo co chwile zmienia zdanie ..Dzieci lat 8 i 5.Czy ktoś mi powie jak właściwie trzeba to załatwić i jak to wygląda? Wiem, że mąż już był u adwokata ale nie wiem czy dlatego, że chce go wybrać do sprawy czy dlatego żebym ja nie skorzystała z jego usług – bo poleciła mi go koleżanka którą także rozwodził.

  • 14 lutego 2015 z 12:27
   Permalink

   Dobre zagranie faktycznie, jeśli adwokat udzielił porady Twojemu mężowi to nie może już się podjąć prowadzenia sprawy dla Ciebie

Dodaj komentarz