Powyższe pytanie, choć niejednokrotnie zadawane prawnikom nie znajduje jednoznacznej odpowiedzi. Koszty rozwodu zależą bowiem od kilku czynników, w tym w głównej mierze od tego, czy żądamy rozwodu z orzekaniem o winie czy też bez oraz tego, czy chcemy aby reprezentował nas profesjonalny pełnomocnik. W głównej mierze to koszty zastępstwa procesowego są tymi, które sprawiają, że rozwód może być znacznym wydatkiem. Niejednokrotnie warto jednak zainwestować w dobrego pełnomocnika, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie znajdujemy porozumienia z małżonkiem.

 Koszty stałe

Do stałych kosztów postępowania w sprawie o rozwód zaliczyć należy opłatę sądową w kwocie 600 zł. Przedmiotowa opłata ma charakter ustawowy i wynika z ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z dnia 28 lipca 2005r.Jest to opłata, którą wnosi się na rachunek bankowy sądu okręgowego do którego wnosimy pozew rozwodowy, a potwierdzenie jej dokonania załącza się do pozwu. Przedmiotową opłatę można też uiścić znakami opłaty sądowej, dokonując ich zakupu w kasie sądu i naklejając bezpośrednio na pozew. Uiszczenie powyższej opłaty jest konieczne, a jej brak skutkować będzie odrzuceniem pozwu.

Istnieją jednakże sytuacje, kiedy sąd zasądzi na naszą rzecz częściowy bądź całkowity zwrot uiszczonej opłaty sadowej w kwocie 600 zł.

 1. Sąd zwróci połowę uiszczonej opłaty sądowej w razie orzeczenia rozwodu na zgodny wniosek stron bez orzekania o winie.
 2. Ponadto Sąd zwróci stronie całą uiszczoną opłatę od pozwu o rozwód w razie cofnięcia pozwu na skutek pojednania się stron w pierwszej instancji.
 3. W przypadku natomiast pojednania się stron przed zakończeniem postępowania apelacyjnego, sąd zwróci stronie połowę uiszczonej opłaty od apelacji.

Należy pamiętać, iż w przypadku, gdy kwota 600 zł jest dla nas zbyt wysoką i przekracza nasze możliwości finansowe, tj. nie jesteśmy w stanie jej pokryć bez uszczerbku dla prowadzonego przez nas gospodarstwa domowego, mamy możliwość złożenia wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych w całości bądź części. W tym przypadku należy złożyć stosowny wniosek wraz z pozwem o rozwód. Jeśli sąd nie przychyli się do naszego wniosku wyda postanowienie i wezwie nas do zapłaty należnego wpisu sądowego.

 Koszty zastępstwa procesowego

 W przypadku kosztów zastępstwa procesowego, tj. potocznie wysokości wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego nie da się jasno określić kosztów. Co prawda stosowne rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości określają minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia pełnomocników, jednakże w praktyce powyższe znajdą zastosowanie wyłącznie w kwestii zwrotu kosztów zastępstwa procesowego zasądzanych przez sąd. W przypadku sprawy o rozwód kwota minimalnego wynagrodzenia pełnomocnika wynosi 360 zł, zaś maksymalna stanowi sześciokrotność tej kwoty i wynosi 2.160 zł. W praktyce wynagrodzenie pełnomocnika procesowego z reguły uzależnione jest od tego czy wnosimy o rozwód bez orzekania o winie czy też z orzekaniem o winie. Powyższe ma znaczenie z uwagi na ilość rozpraw na których musi się stawić się pełnomocnik oraz przez wzgląd na pisma procesowe które winien przygotować w imieniu klienta. W przypadku postępowania w sprawie o rozwód bez orzekania o winie zazwyczaj postępowanie kończy się na jednej rozprawie, a pełnomocnik ogranicza się do sporządzenia jednego pisma procesowego, stąd koszty zastępstwa procesowego są znacznie niższe aniżeli w postępowaniu w sprawie o rozwód z orzekaniem o winie. Tam zaś pełnomocnik obowiązany jest do wykazania winy współmałżonka bądź też obrony swojego klienta, co zazwyczaj powoduje konieczność składania licznych wniosków dowodowych oraz formułowania pism procesowych ze stosowną argumentacją.

            W miastach takich jak Wrocław czy Warszawa średnie wynagrodzenie adwokata w przypadku orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie wynosi ok. 3.000-4000 zł. Zastępstwo procesowe w sprawie o rozwód z orzekaniem o winie zazwyczaj będzie droższe, jednakże o ile to zależy już wyłącznie od pełnomocnika, którego wybierzemy na naszego reprezentanta. Dobra kancelaria adwokacka specjalizująca się w rozwodach pobierze wynagrodzenie w granicach 6000zł – 10.000zł. Ponadto do tego dojdzie wynagrodzenie za każdą rozprawę – zwykle jest to kwota 300-600zł. Warto jednakże pamiętać, że rozwód to ważna w naszym życiu sprawa, stąd warto powierzyć jej prowadzenie profesjonalnemu i rzetelnemu pełnomocnikowi.

            Wartym uwagi jest jednakże to, że w przypadku gdy umówimy się z naszym pełnomocnikiem na wynagrodzenie przewyższające określoną rozporządzeniem kwotę 2.160 zł, w przypadku orzeczenia rozwodu z orzekaniem o winie z wyłącznej winy małżonka, sąd zasądzi nam zwrot kosztów zastępstwa procesowego maksymalnie do powyższej kwoty. Rzadko zdarza się by sąd zasądził zwrot kosztów w kwocie przewyższającej ustawowo wyrażoną maksymalną kwotę.

Wybierając adwokata czy też radcę prawnego do rozwodu warto skorzystać z usług dobrego pełnomocnika, wyspecjalizowanego w prowadzeniu spraw o rozwód. Tylko wyspecjalizowany pełnomocnik zagwarantuje nam wysoką jakość usług. Przed wyborem pełnomocnika do rozwodu warto zapoznać się z referencjami oraz opiniami Klientów kancelarii adwokackich na stronie www.wybierzprawnika.com

SPRAWDŹ TAKŻE DYSKUSJĘ NA NASZYM FORUM – PODZIEL SIĘ WŁASNYM DOŚWIADCZENIEM

JAK WYBRAĆ DOBREGO ADWOKATA / RADCĘ PRAWNEGO - KLIKNIJ 

Ile kosztuje rozwód ? Koszt adwokata

Komentarzy do 6 thoughts on “Ile kosztuje rozwód ? Koszt adwokata

 • 19 stycznia 2015 z 11:42
  Permalink

  Ja ostatnio byłam u adwokata w Warszawie i powiedział mi za rozwód z orzekaniem o winie 2500zł netto i do tego każda rozprawa po 300zł. Pierwszy z brzegu bo byłam w sumie tylko na wstępnej poradzie. Pytanie czym się różni taki adwokat od kancelarii która już na początek inkasuje 6000zł ??

  • 13 lutego 2015 z 20:54
   Permalink

   Idź lepiej do kogoś kto specjalizuje się w sprawach rozwodowych. Korzystanie z usług koogś kto proponuje prowadzenie takiej sprawy za 2500zł to dość ryzykowna decyzja. W warszawie stawki za rozwód z orzekaniem o winie zaczynają się od 5 tyś i to już jest bardzo atrakcyjna stawka jeśli proponuje ją dobry specjalista

   • 26 lutego 2015 z 12:24
    Permalink

    Ja mam pytanie z nieco innej beczki ale podobnej ile kosztuje rozwód kościelny i czy faktycznie jest tak trudno go uzyskać? Ktoś przechodził temat?

    • 2 marca 2015 z 12:25
     Permalink

     Wyszukaj w internecie adwokata kościelnego, zadzwoń i zapytaj .Z tego co czytałam to koszt ok. 5.000 zależy jaka diecezja.I dużo więcej zachodu niż w rozwodzie cywilnym.

 • 12 marca 2015 z 12:27
  Permalink

  Jestem w trakcie składania papierów do rozwodu ja z pytaniem ile płaciliście za sprawe? Czy u wszystkich jest cena ta sama mnie więcej ile kosztuje?? Jest gdzieś jakiś cennik za usługi adwokatów. Interesuje mnie Warszawa

Dodaj komentarz