Concept of legal studying isolated on whiteJak powszechnie wiadomo wśród Polaków na co dzień spotykamy specjalistów w danej dziedzinie. Często zdarza się także, że dany człowiek jest specjalistą nawet w kilku różnych branżach. Każdy z nas ma znajomego który jest specjalistą od piłki nożnej który mógłby poprowadzić reprezentację do zwycięstwa w MŚ, kolegę który mechanikę samochodową ma w jednym palcu a w drugim jest ekspertem w dziedzinie medycyny. W naszym społeczeństwie bardzo często spotykamy także wyjątkowych specjalistów w dziedzinie prawa. W związku z tym, że prawników amatorów mamy tak wielu powszechnie przyjęło się, że adwokaci to zwykli oszuści i naciągacze którzy za parę wizyt w sądzie oraz napisanie kilku pism liczą sobie ogromne wynagrodzenia. W dobie Internetu właściwie na adwokacie można zaoszczędzić ponieważ wszelkie informacje które może nam przekazać prawnik możemy przeczytać na forach, blogach itp. – słowem czysta oszczędność.

Niestety często rzeczywistość szybko modyfikuje wyobrażenia osób które wcześniej nie miały do czynienia z polskim wymiarem sprawiedliwości i okazuje się jednak, że pomoc adwokata / radcy prawnego jest nieodzowna, konieczna natychmiast i warta każdych pieniędzy. Dobrze jednak uświadomić to sobie wcześniej ponieważ sztywne procedury cywilne, administracyjne sprawiają, że na pewny etapie nawet sztab najlepszych adwokatów nie pomoże. Oczywiście później wszystko można tłumaczyć brakiem przychylności sądu czy też brakiem wiedzy adwokata. Kolejną kwestią jest nowe oblicze rynku prawniczego w Polsce. Od kilku lat przyrost adwokatów i radców prawnych jest ogromny i każdego roku powstaje setki nowych kancelarii. Z jednej strony jest to korzystne gdyż ceny prostych usług prawniczych maleją z drugiej strony nie ma co się oszukiwać na rynku pojawiają się jednostki z których usług lepiej nie korzystać.

W jaki więc sposób wybrać dobrego adwokata? Który będzie reprezentował nas w sądzie fachowo oraz profesjonalnie a w dodatku zapłacimy za to rozsądną cenę?

Jak się okazuje wcale nie jest to takie łatwe i z roku na rok będzie coraz gorzej. Poniżej postaramy się podać kilka informacji które pomogą wybrać dobrego pełnomocnika oraz naświetlą kwestie na które musimy uważać.

Skoro młodych jest tak dużo to lepiej wybrać starszego adwokata
toga

Jest to linia którą wybiera wielu klientów. Niestety teza ta jest już nie aktualna. Jeszcze kilkanaście lat temu była to sprawdzona metoda. Starszy adwokat, doświadczony zapewni nam dobrą reprezentację. W czasach kiedy ta teraz była aktualna nowelizacje prawa były znacznie rzadsze niż obecnie. Teraz starsi adwokaci nie gwarantują nam z zasady fachowej reprezentacji. Często zdarza się, że adwokaci tacy tylko sygnują własnym nazwiskiem pisma pisane przez młodych często aplikantów adwokackich którymi także wyręczają się wysyłając ich na rozprawy. Nie śledzą oni często także na bieżąco zmian przepisów prawnych i zdecydowanie nie siedzą po nocach samodzielnie pisząc nasz pozew rozwodowy. Zgłaszając się do dużej kancelarii adwokackiej z długoletnią tradycją warto się upewnić kto dokładnie będzie prowadził naszą sprawę gdy już zapłacimy wynagrodzenie, czy będzie to adwokat z którym rozmawiamy, zawsze ten sam czy też różne losowo wybrane osoby.

Piękna kancelaria – dobra reprezentacja

Niektóre kancelarie adwokackie zatykają dech w piersiach. Marmury, antyczne meble lub też klasyczna nowoczesność to coś co często widujemy w kancelariach adwokackich. Wchodząc do takiej kancelarii myślimy sobie, że skoro są w stanie to wszystko utrzymać musza mieć bardzo wielu Klientów a skoro mają wielu Klientów muszą być dobrzy. Niestety tak nie jest do końca. Często bywa tak, że dana kancelaria specjalizuje się w obsłudze spółek, wprowadzaniu spółek na giełdę itp.  Obsługą dużych podmiotów gospodarczych. Tymczasem my przychodzimy do danej kancelarii adwokackiej jako Klient indywidualny np.: z rozwodem. Oczywiście nasza sprawa zostanie przyjęta i będziemy miło obsłużeni ale czy taka kancelaria przyłoży się do prowadzenia naszej sprawy w momencie gdy jednocześnie toczy się sprawa dużego i znacznie bardziej dochodowego Klienta. Wybierając adwokata / radcę prawnego czy też kancelarię adwokacką musimy pamiętać aby dobrać kancelarię stosownie do naszej sprawy.

Adwokat od wszystkiego

a145_p1Poszukując adwokata często trafiamy na strony internetowe kancelarii gdzie w zakładce oferta mamy wyróżnione praktycznie wszystkie możliwe gałęzie prawa – adwokaci piszą, że specjalizują się w prawie cywilnym, podatkowym, handlowym ale jednocześnie karnym, telekomunikacyjnym, medycznym, budowlanym, administracyjnym, prawnie pracy, prawnie lotniczym a także skargach do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Większości osób wydaje się, że adwokat to osoba która jest biegła w dowolnej dziedzinie prawa i możemy do niego zwrócić się jednego dnia ze sprawą rozwodową a następnego z karną i obydwie zostaną poprowadzone na wysokim poziomie. Niestety tak nie jest, podobnie jak w przypadku lekarzy – jeśli masz problem z sercem to idziesz do kardiologa a jeśli z oczami to do okulisty dokładnie tak samo jest w przypadku adwokatów czy radców prawnych. Jeśli szykujesz się do rozwodu z orzekaniem o winie poszukujesz adwokata który specjalizuje się w sprawach cywilnych ze szczególnym uwzględnieniem prawa rodzinnego i w większości prowadzi tylko sprawy tego typu. Oczywiście zlokalizowanie takiej kancelarii nawet w dużych miastach takich jak Warszawa czy Wrocław bywa problematyczne a czasem także trudno się do nich dostać ale zdecydowanie jest to wysiłek który warto podjąć.

Jeśli adwokat jest drogi to jest dobry

Jedno jest pewne dobry specjalista zna swoją wartość i jego wynagrodzenie nie będzie niskie. Często zdarza się, że cena zwala z nóg i wówczas poszukujemy kogoś kto naszą sprawę poprowadzi taniej. W tym momencie należy pamiętać, ze oszczędzanie podczas postępowania sądowego zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem i często poprzez taką oszczędność stracimy dużo więcej pieniędzy niż zaoszczędzimy. Musimy wiedzieć, że pewnych rzeczy nie da się zrobić szybko i porządnie i należy poświęcić na wykonanie pewnych czynności odpowiednią ilość czasu co też generuje odpowiednią cenę. Przygotowanie pozwu to nie samo napisanie kilku kartek A4 ale także analiza sytuacji Klienta, przeanalizowanie dowodów, zapoznanie się aktualnym orzecznictwem sądów, analizą komentarzy itp. Dobrze wykonana usługa prawna musi kosztować. Z drugiej jednak strony idąc do przypadkowo wybranej kancelarii prawnej nie liczmy na to, że wysoka cena zaproponowana nam przez adwokata będzie jednocześnie oznaczać wysoką jakość usługi prawnej.

Ranking adwokatów

Często spotykamy w różnych poważnych gazetach rankingi adwokatów lub kancelarii adwokackich. Czy jest to sposób na zlokalizowanie dobrej kancelarii? Niestety nie. Nie ma w Polsce żadnych statystyk na temat wygranych przez adwokatów spraw a większość rankingów opiera się na wielkości kancelarii, ilości zatrudnianych pracowników, obrotach i innych mało znaczących dla zwykłego Kowalskiego statystykach. Uczestnictwo w tych rankingach jest dobrowolne i mają one raczej charakter prestiżowy niż mogą służyć jako wskazówka którą kancelarię wybrać. Warto jednak zwrócić uwagę na rankingi tworzone przez ludzi w Internecie na forach internetowych czy portalach gdyż mogą one naprowadzić nas na dobry trop.

Prawnik wszystko zrobi za nas

No więc zapłaciliśmy, przekazaliśmy pełnomocnictwo adwokatowi i na tym kończy się nasza rola. To kolejny błąd jaki popełniają Klienci kancelarii adwokackich. Jak już wyżej wspomnieliśmy dopuszczenie szerokiego grona adeptów do zawodu zaowocowało powstaniem wielu kancelarii które są prowadzone przez osoby nie do końca przygotowane do wykonywania zawodu. Dlatego zbyt długi brak kontaktu ze strony adwokata powinien być dla nas sygnałem ostrzegawczym i wówczas koniecznie powinniśmy nalegać na spotkanie na którym adwokat / radca prawny rozwieje nasze wątpliwości. Należy mieć ograniczone zaufanie i sprawdzać działanie kancelarii

Najważniejsza podczas wyboru adwokata jest….
9611224b-9355-4914-8f8a-316ea783b0e7

OPINIA – tak to zupełnie kluczowa sprawa podczas wyboru adwokata / radcy prawnego / kancelarii adwokackiej. Jeśli zadowolony Klient dzieli się swoją opinią nie ma lepszej rekomendacji dla prawnika. Dlatego w pierwszej kolejności przeanalizujmy opinie o adwokatach / racach prawnych na portalach typu http://www.wybierzprawnika.com czy też forach dyskusyjnych lub komentarzach pod artykułami. Szukajmy opinii w miejscach moderowanych, zwracajmy szczególną uwagę na opinie pisane przez osoby które dany adwokat reprezentował w sprawie podobnej do naszej. Musimy także pamiętać, że słabi adwokaci którzy nie mają zleceń często sami zamieszczają sobie opinie tak więc przywiązujmy wagę do wiarygodności wpisu.

Nie ma sprawdzonego 100% sposoby na wybranie dobrego adwokata. Pamiętać jednak musimy, że nie każdy młody adwokat jest nie doświadczony a nie każdy „stary” zapewni nam wysoką jakość obsługi. Na rynku pojawia się coraz więcej młodych adwokatów zdobywających rynek dzięki swojej wiedzy, ambicji oraz profesjonalnemu podejściu do Klienta. Niezwykle ważne są także opinie Klientów oraz ich analiza w Internecie. Warto przyłożyć się do czynności jaką jest wybór adwokata.

Jak wybrać adwokata? Adwokat Wrocław, Warszawa, Katowice Opinie

Komentarzy do 8 thoughts on “Jak wybrać adwokata? Adwokat Wrocław, Warszawa, Katowice Opinie

 • 31 sierpnia 2014 z 17:33
  Permalink

  Poradnik bardzo fajny, mam nadzieję że pojawi się tu więcej takich wpisów. Korzystając z okazji chciałabym się poradzić odnośnie dobrego adwokata do rozwodu z Warszawy – czy może ktoś podać konkretne nazwiska do których warto się udać – nie chodzi mi o oszczędność tylko po prostu o dobrego specjalistę? dziękuję

  • 23 października 2014 z 17:07
   Permalink

   Ceny za rozwód masz różne w zależności od tego czy ma być to rozwód z orzekaniem o winie czy też bez orzekania. Jeśli z orzekaniem to zawsze drożej bo i trudniej. Dodatkowo adwokaci liczą za każdą rozprawę. Szukaj adwokata z dobrą opinią i doświadczeniem bo teraz rynek jest zasypany adwokatami dlatego biorą wszystko choć nie zawsze się znają….Nie kieruj się ceną na adwokacie się nie oszczędza bo poźniej same problemy.

 • 3 grudnia 2014 z 13:02
  Permalink

  Może ktoś doradzi – potrzebuje bardzo dobrego adwokata do podziału majątku ale dodatkowo chciałbym aby specjalizował się w prawie karnym. Moja żona walczy o majątek który jej się nie należy ( np chcę połowę wartości firmy którą założyłem jeszcze przed ślubem) do tego jeszcze wiele innych rzeczy. Jej adwokat jest bezczelny, składają niedorzeczne propozycje, do tego założyli mi sprawę karną opartą na samych pomówieniach. Dziś rozstałem się z moim adwokatem bo wybitnie go to przerasta – proszę o jakieś polecenie dobrego adwokata z Wrocławia. Z góry dziękuję za odpowiedzi

 • 21 stycznia 2015 z 16:09
  Permalink

  witam, jestem w trakcie rozwodu – w pażdzierniku otrzymałam pozew. Obecnie jestem już po pierwszej rozprawie (sprawa się nie zakończyła bo sąd zlecl badania w RODK. Ostatnio robiłam porządki i znalazłam liczne materiały świadczące o tym, że mój mąż od co najmniej roku miał kochankę – jego stary telefon z sms od niej, informacje o wyjazdach na weekend ( mi mówił, że to wyjazdy służbowe) – są też podziękowania za prezenty. Do tego jeszcze w jego kurtce znalazłam paragony z grudnia czyli jakoby na prezenty świąteczne na damską bieliznę. Wszystko to posiadam i zamierzam żądać rozwodu z jego winy. Obecnie nie mam adwokata ale w związku z powyższym pilnie poszukuję dobrego adwokata rozwodowego z Warszawy – czy z takimi dowodami jest szansa aby szybko wygrać sprawę? Mamy dzieci oraz pewien majątek.

Dodaj komentarz