Co weekend docierają 36ffe51ee4fe87bf2d-61916157do nas brutalne statystyki odnośnie ogromnej ilości zatrzymań kierowców którzy prowadzili samochodu pod wpływem alkoholu. Zwykle ignorujemy te informacje i zupełnie nad tym się nie zastanawiamy. Jednak jeśli i Tobie zdarza się wsiąść za kierownicy po wypiciu 2-3 piw warto abyś zapoznał się z poniższym artykułem. Co zrobić gdy zostaniesz zatrzymany przez Policję za jazdę po pijanemu?

Być może w pierwszym momencie powinieneś się cieszyć, że zostałeś zatrzymany przed tym zanim spowodowałeś wypadek w którym ktoś doznał by obrażeń – konsekwencje wówczas byłyby znacznie gorsze.

W przypadku zatrzymania do kontroli postępuj racjonalnie być może jest to trudne w takim stanie oraz w takiej sytuacji ale jest to jedyna droga aby konsekwencje były dla Ciebie jak najmniej dotkliwe. W pierwszej kolejności musisz wiedzieć, że funkcjonariusze Policji którzy właśnie Cie zatrzymali będą w przyszłości świadkami w toczącym się przeciwko Tobie postępowaniu karnym. Wypełniaj polecenia Policji ale tylko w zakresie w którym są one zgodne z prawem.

Dyskusje wszelkiego typu nie mają sensu a jedynie możesz pogorszyć swoją sytuację. Odmawianie badań na obecność alkoholu w organizmie nie ma żadnego sensu. W momencie zatrzymania masz 2 opcje – badanie alkomatem który znajduje się w policyjnym radiowozie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu lub też badanie na obecność alkoholu we krwi. To drugie zostanie dokonane po upływie pewnego czasu bowiem wiąże się z dowiezieniem do miejsca w którym takie badanie zostanie wykonane. Które badanie jest korzystniejsze?

Wszystko zależy od okoliczności a w głównej mierze od czasu jaki upłynął od wypicia alkoholu, jego ilości oraz czasu potrzebnego na dotarcie do miejsca gdzie wykonuje się badania na zawartość alkoholu we krwi. Alkomaty wskazujące ilość alkoholu w wydychanym powietrzu mogą podawać błędne wyniki i masz prawo do ich kwestionowania. Pamiętaj jednak, że badanie które ma wskazać ilość alkoholu we krwi jest dokładniejsze i w przypadku dużej ilości alkoholu spożytej w niedalekim odstępie czasu może być mniej korzystne. Gdy badanie masz już za sobą zwróć uwagę na dokumentację którą podpisujesz a zapewne będzie to:

Protokół badania trzeźwości alkomatem. Najistotniejszą kwestią jest aby na wydrukach z alkomatu znajdowała się dokładnie taka wartość mg/l alkoholu jak faktycznie wydmuchałeś. Pamiętaj też, że między kolejnymi badaniami musi upłynąć co najmniej 15 min

Protokół zatrzymania. Najważniejszym zapisem w protokole zatrzymania jest jego miejsce. Jeśli do zatrzymania doszło na wewnętrznej drodze osiedlowej lub też w podwórku między starymi kamienicami taki zapis powinien zostać umieszczony w protokole. Przed popisaniem dokładnie przeczytaj każdy dokument i zastanów się czy opisany przez funkcjonariuszy stan faktyczny jest zgodny z prawdą.

Następnie rozpocznie się postępowanie przygotowawcze. Zarówno Policjanci jak i Prokurator z pewnością wielokrotnie uświadomią Ci w jak beznadziejnej sytuacji jesteś i że jakikolwiek opór oraz kombinowanie nie ma szans.

Tak jednak nie jest. To jest właśnie moment w którym powinieneś skorzystać z usług bardzo dobrego adwokata – ( sprawdź www.wybierzprawnika.com )specjalisty w sprawach dotyczących zatrzymań za jazdę pod wpływem alkoholu. Temat jest ten bardzo popularny tak więc w każdym większym mieście jest specjalista który zajmuje się tylko tego typu sprawami.

Dlaczego warto z taką sprawą pójść do dobrego adwokata i specjalisty właśnie w tym temacie. Sprawa tego typu jest prosta i każdy adwokat do którego pójdziemy z pewnością jej się podejmie. Jednak dobry specjalista będzie wiedział jak poważyć wyniki badań alkomatem, doskonale się orientuje które alkomaty jakie mają wady i w jakich warunkach ich wskazania mogą być mało precyzyjne. Policja i prokurator zdecydowanie odradzi nam udział adwokata w sprawie. Stwierdzą, że materiał dowodowy zgromadzony w sprawie jest jednoznaczny i wynajęcie prawnika wygeneruje dla nas jedynie dodatkowe koszty. Co nam zaproponują?

Dobrowolne poddanie się karze – prokurator z pewnością nam to zaproponuje w toku postępowania przygotowawczego. Być może stwierdzisz, że zaproponowana przez prokuratora kara jest do zaakceptowania i jakoś przeżyjesz pewien okres bez prawo jazdy. Jednak musisz pamiętać, że zgoda na takie skazanie bez przeprowadzenia rozprawy nie zawsze jest korzystne. Na tym etapie postępowania nie ma co oszczędzać i warto skonsultować całą sprawę z adwokatem.

Akceptacja kary to jedna sprawa. Jednak musisz wiedzieć, że przyjęcie propozycji dobrowolnego poddania się karze będzie skutkować także wyrokiem skazującym za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Twoje dane będą figurować w Krajowym Rejestrze Karnym i będziesz osobą skazaną co może utrudnić Ci np. ubieganie się o pracę w pewnych instytucjach lub też utrzymanie posady na pewnych stanowiskach. W przypadku niektórych osób to kara o wiele bardziej dotkliwa niż brak prawa jazdy przez jakiś czas. W przypadku gdy zostaniesz skazany na karę grzywny informacja o tym w KRK będzie widniała przez 5 lat. Tak więc gdy prokurator zaproponuje Ci karę grzywny którą uznasz za niezbyt dotkliwą finansowo pamiętaj, że pociąga ona za sobą jeszcze właśnie taki skutek.

Niestety wiele osób nie jest świadomych takich konsekwencji i chcę całą sprawę zakończyć jak najszybciej. Niestety w przypadku postępowania karnego szybko nie zawsze oznacza korzystnie. W przypadku gdy zgodziliśmy się już na złożenie wniosku o dobrowolne poddanie się karze zawsze możemy je cofnąć do momentu posiedzenia Sądu na którym ma zostać rozpoznany nasz wniosek. Nawet dzień przed takim posiedzeniem jest jeszcze czas aby sprawę skonsultować z adwokatem.

Dobry adwokat może nam pomóc w warunkowym umorzeniu postępowania karnego. Jest to wyjątkowo korzystnego rozwiązanie w przypadku zatrzymania przez Policję podczas prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości. Przede wszystkim w takim przypadku zachowasz status osoby nie karanej, nie będziesz miał żadnego wpisu KRK. Uzyskanie takiego orzeczenia nie jest rzeczą prostą i składa się na to szereg okoliczności. Dobrze przemyślana linia obrony wraz z przedstawieniem sensownych okoliczności może skutkować tym, że Sąd zadecyduje o warunkowym umorzeniu postępowania karnego.

Przeczytaj także informacje na ten temat na naszym forum i dołącz do dyskusji

>> JAzda po pijaku, po alkoholu – jak się bronić? lista adwokatów <<

Jazda po alkoholu. Jak bronić się przed Sądem

Komentarzy do 7 thoughts on “Jazda po alkoholu. Jak bronić się przed Sądem

 • 31 sierpnia 2014 z 20:19
  Permalink

  witam,

  Mój narzeczony został wczoraj w nocy zatrzymany przez policję za jazdę po pijanemu. miał 0,7 alkoholu w wydychanym powietrzu – poszukuję dobrego adwokata z warszawy do obrony w postępowaniu karnym – czy ktoś może kogoś polecić? czy jest szansa aby przy takim wyniku umorzyć postępowanie karne, czy może pójść do więzienia?

 • 1 września 2014 z 10:36
  Permalink

  Witam,

  mam dość duży problem i proszę o pomoc, W ten weekend zostałem zatrzymany przez Policjantów gdy jechałem samochodem pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem 0,46 mg/l – podczas powrotu z imprezy ok godz. 01 w nocy – jechałem już uliczką osiedlową podjeżdzałem właściwie pod dom ok 300m do domu. Jest to moja taka pierwsza sytuacja w życiu, wcześniej rzadko kiedy dostawałem nawet mandat a mam prawo jazdy 15 lat. Po zatrzymaniu zachowywałem się zupełnie normalnie, autem jechałem normalnie nie stwarzałem żadnego zagrożenia. Teraz mam się zgłosić na komendę Policji i będą mnie przesłuchiwać w charakterze podejrzanego – pytanie co robić w takiej sytuacji, czy jest to sprawa na tyle poważna aby iść z adwokatem czy to jeszcze może pogorszyć sytuacje. Co mam mówić a czego nie, jak się zachowywać – czy się przyznać czy też nie? Prawo jazdy jest mi niezbędne absolutnie gdyż jestem kierowcą zawodowym oraz jedynie ja w domu pracuje – mam na utrzymaniu 3 osobową rodzinę….

 • 1 września 2014 z 15:24
  Permalink

  Witam
  Dnia 23.08.2014 r. popełniłem wielki życiowy błąd . Wypiłem 4 piwa i zgłodniałem więc pojechałem autem do mc donald. Nie będę kłamał że w ogóle nie czułem alkoholu i byłem w stanie w 100 % prowadzić auto, ale miałem dość blisko 1,5 km do przejechania więc myślałem, że będę jechał bardzo ostrożnie 40 km/h i nic się nie stanie. Sytuacja miała miejsce o godz. 2 w nocy przy zerowym ruchu ulicznym. Policja zatrzymała mnie ponieważ miałem zaparowane szyby. Na badaniu alkomatem wyszło 0,56. Mam 19 lat, właśnie zaczynam studiować, pracuje w weekendy jako pomocnik barmana i zarabiam tam marne grosze. W moim domu też się nie przelewa bo rodzice wzięli duży kredyt na mieszkanie, ale mój tata stracił prace. Jeżdżenie autem to dla mnie największa frajda, a prawo jazdy to jak na razie moja jedyna zaleta i kwalifikacja w oczach pracodawcy. Bardzo żałuje, wiem, że zachowałem się bezmyślnie. Czy Sąd w moim przypadku może zastosować warunkowe umorzenie? Czy powinienem dobrowolnie poddać sie każe bo tak mi mówili przy zatrzymaniu policjanci, że tak będzie najlepiej i żebym wziął od razu ze sobą 500 zl albo najlepiej 1000zł i od razu wpłacił na poczet kary ale niestety takich pieniędzy nie posiadam. Czy jest możliwość kary prac społecznych? Najbardziej zależy mi na tym żeby nie być karany. Dodam że niestety mam słabą psychike, łatwo sie załamuje, a wysoka kara na pewno odmieni moje życie. Co więcej jeśli moja uczelnia się dowie, że jestem karany od razu zostanę wyrzucony!!! mam odłożone jakieś 3000zł i mogłbym je przeznaczyć na adwokata jeśli uda się coś z tym zrobić – jestem z Wrocławia do którego adwokata tutaj mogę się zgłosić z taką sprawą karną?

 • 1 września 2014 z 17:42
  Permalink

  Prawo jazdy zatrzymali mi 25 maja. Sąd wydał wyrok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych dnia 04 sierpnia na okres 1 roku. I ograniczył wolność poprzez prace społeczne przez okres 4 miesięcy.
  Kiedy zakaz przestanie obowiązywać, rok od daty zatrzymania prawa jazdy czy rok od orzeczenia sądu?
  Jak długo obowiązuje okres próby po którym przestępstwo ulegnie zatarciu?

 • 18 sierpnia 2015 z 20:49
  Permalink

  Pilnie potrzebny namiar na jakiegoś bardzo dobrego adwokata od tego typu kwestii najlepiej z dolnegośląska. proszę o szybką informację!!!

Dodaj komentarz