Na rynku działa coraz więcej prawników, jak również adwokatów i radców prawnych, nie dziwi więc, że każdy z nich próbuje znaleźć swoją niszę prawną w której będzie się specjalizować, skoro obecnie to właśnie specjaliści z określonych dziedzin są najbardziej pożądani.

Prawnicy muszą również reagować na sytuację na rynku i się do niej dostosowywać, czego doskonałym przykładem jest pojawienie się w krótkim czasie wielu kancelarii, które specjalizują się w pomocy frankowiczom. Rozwój takich kancelarii jest właśnie odpowiedzią prawników na zapotrzebowanie rynku w tym zakresie, które powstało na skutek pozytywnego dla kredytobiorców orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE.

Kancelarie frankowe prowadzone są przez prawników lub przez osoby nie związane z branżą prawniczą, lecz które posiadają (przynajmniej teoretycznie) wiedzę z zakresu kredytów we frankach.

Takie kancelarie mogą być prowadzone w formie spółek kapitałowych, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej, bądź mogą być prowadzone przez adwokatów i radców prawnych.

Jak sama nazwa wskazuje, kancelarie te specjalizują się w pomocy kredytobiorcom, którzy zawarli umowę o kredyt we frankach szwajcarskich, zakres oferowanych usług może być jednak nieco różny, w zależności od tego kto i w jakiej formie taką kancelarię prowadzi.

Kancelarie frankowe prowadzone przez prawników, którzy nie mogą pochwalić się tytułem zawodowym radcy prawnego lub adwokata, skupiają się przede wszystkim na doradztwie w sprawach frankowych oraz pomagają rozwiązać kwestię spornego kredytu na etapie przedsądowym, czyli pomogą w uzyskaniu dokumentów od banku, pomogą napisać reklamację, bądź skargę do odpowiednich organów. Następnie kancelaria taka przekazuje sprawę do wybranego przez siebie prawnika, który sprawę będzie prowadził dalej.

Takie działania są oczywiście bardzo potrzebne, i w kancelarii prowadzonej przez adwokata/radcę prawnego również taką pomoc uzyskasz, gdyż czynności te są wręcz niezbędne by proces sądowy zainicjować, musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że gdy zwracasz się o pomoc do kancelarii, która nie jest prowadzona przez profesjonalnych pełnomocników, to obsługujący cię prawnik nie będzie mógł reprezentować cię w sądzie.

Prawo do występowania w sądzie w imieniu mocodawcy, z zakresu spraw frankowych, mają bowiem tylko profesjonalni pełnomocnicy, a więc osoby legitymujące się tytułem zawodowym adwokata bądź radcy prawnego, dlatego jeśli decydujesz się skorzystać z pomocy kancelarii, która nie jest prowadzona przez profesjonalnych pełnomocników, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że w sądzie nie będzie cię reprezentować ta osoba, która dotychczas świadczyła usługi na twoją rzecz. Owszem, takie kancelarie zwykle współpracują z adwokatami i radcami prawnymi, więc reprezentację w sądzie będziesz mieć zapewnioną, jednak chodzi tutaj o zaufanie do danej osoby i znajomość jej kompetencji, swojego pełnomocnika możesz bowiem poznać dopiero w sądzie.

Pomoc firm oferujących pomoc frankowiczom w formie spółek z o.o. budzi sporo wątpliwości. Z rynku dochodzą niepokojące informacje nie tylko dotyczące samej jakości obsługi ale też naruszeń praw konsumentów. Jeśli już decydujesz się zlecić sprawę spółce a nie adwokatowi lub radcy prawnemu bezpośrednio zachowaj dużą ostrożność, ponieważ wstępne zapewnienia, przykłady wygranych oraz marketingowe materiały często nie odpowiadają temu co się dzieje w sprawie frankowiczów na dalszym etapie.

Natomiast w przypadku, gdy o pomoc w swojej sprawie frankowej zwrócisz się do kancelarii adwokackiej bądź radcy prawnego, możesz być praktycznie pewnym, że ta sama osoba będzie prowadziła twoją sprawę od początku do końca. Bardzo dobrze poznasz więc swojego pełnomocnika, a pełnomocnik pozna wszystkie niuanse twojej sprawy, co oczywiście daje ci większą pewność, że pełnomocnik nie zostanie niczym w sądzie „zaskoczony” przez pełnomocnika banku i że właściwie i z korzyścią dla ciebie będzie potrafił zareagować w każdej sytuacji.

Jak zostało powyżej wskazane, działalność kancelarii frankowych polega na pomocy kredytobiorcom w uwolnieniu się od kredytu we frankach szwajcarskich, tak wąska specjalizacja powoduje więc, że prawnicy świadczący tego typu usługi nie tylko bardzo dobrze znają przepisy z tego zakresu, lecz również są na bieżąco z orzecznictwem sądowym wydawanym w sprawach frankowych i świetnie odnajdują się na sali sądowej występując przeciwko bankom.

Specjalista z zakresu spraw frankowych, poza wiedzą prawną, posiada również wiedzę z takich dziedzin jak bankowość, finanse i ekonomia, kompleksowe więc podejście do tematu daje większą szansę powodzenia w sądzie niż zlecenie sprawy adwokatowi lub radcy prawnemu nie posiadającemu doświadczenia w trudnych sprawach frankowych.

Rynek nie lubi jednak próżni. Wielu adwokatów oraz radców prawnych dostrzegło możliwość zarobku na sprawach frankowych i szybko ze specjalistów od spraw rozwodowych czy karnych stali się specjalistami od spraw frankowych.

Kancelarie frankowe dostępne kiedyś tylko w dużych miastach jak Warszawa, Wrocław, Poznań czy Kraków obecnie możemy wyszukać w każdej nawet małej miejscowości. W większości przypadków są to jednak podmioty początkujące na rynku spraw frankowych i podczas poszukiwania prawnika do spraw kredytów CHF musimy w sposób staranny dokonać selekcji.

Nie każdy jednak ma wśród znajomych kogoś kto zna lub korzystał z pomocy dobrej kancelarii do spraw frankowiczów. A nawet jeśli ma ocena pracy prawnika może stwarzać trudności.

Z pomocą przychodzi nam jak zwykle internet gdzie znajdziemy wiele informacji o sprawach wygranych przez doświadczone kancelarie, rankingi kancelarii frankowiczów czy też strony poświęcone tylko sprawom frankowym. Gdy skoncentrujemy się jedynie na wyborze adwokata lub radcy prawnego, porządna analiza informacji nie powinna nam zająć wiele czasu a umożliwi nam wybór kancelarii, która faktycznie ma doświadczenie, a nie tylko zamieściła taką informację na swojej stronie internetowej. Podczas poszukiwań miej na uwadze, że kancelarie dla frankowiczów z dużym doświadczeniem mają stawki dość wysokie, a cena nie jest dobrym kryterium wyboru w tego typu sprawach.

Poszukując kancelarii do prowadzenia twojej sprawy frankowej zwróć więc uwagę, by była to kancelaria specjalizująca się w roszczeniach z tytułu umów kredytowych we frankach szwajcarskich, kancelaria prowadziła sprawy frankowe co najmniej od kilku lat, posiadała doświadczonych adwokatów lub radców prawnych w sprawach frankowych gdyż prawnicy takiej kancelarii z całą pewnością posiadają wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju spraw, a tylko tymi dwoma przymiotami można wygrać w sądzie z bankiem i odzyskać pieniądze.

Kancelarie frankowe – nowy rodzaj kancelarii na rynku – co robią i czym się zajmują?

Dodaj komentarz