Polacy nie korzystają z usług prawnych zbyt często. W związku z powyższym przeważnie w momencie kiedy pojawia się konieczność skorzystania z adwokata czy radcy prawnego zwykle nie mamy pod ręką prawnika do którego mamy pełne zaufanie. Rozpoczynamy wówczas poszukiwania dobrego specjalisty przeszukując fora internetowe, portale z opiniami o prawnikach często zaglądamy też na blogi gdzie znajdziemy porady czym się kierować aby wybrać dobrego adwokata. Jeśli jednak poszukamy w Internecie głębiej lub też przeszukamy gazety możemy zlokalizować coś co nazywa się ogólnie rankingiem adwokatów, kancelarii adwokackich, radców prawnych czy też prawników

Czym jest ranking prawników?

Zacznijmy od tego czym tak naprawdę jest ranking w którym są uwzględniani adwokaci czy też kancelarie adwokackie albo ogólnie prawnicy? Pierwszą kluczową kwestią jest, że nie ma w Polsce czegoś takiego jak oficjalny ranking dotyczący którejkolwiek z tych branż prowadzony przez taką instytucje jak np. Naczelna Rada Adwokacka, sądy czy prokuratury. Jest to oczywiste gdyż żadna instytucja nie ma dostępu do takich danych. Żaden adwokat czy też radca prawny nie jest zobowiązany do przedstawienia oficjalnych statystyk odnośnie prowadzenia spraw, ilości spraw wygranych itp. Nie ma też żadnych oficjalnych statystyk np. ile spraw karnych lub ile spraw rozwodowych wygrała dana kancelaria. Jak więc powstają rankingi kancelarii adwokackich czy radcowskich jakich obecnie coraz więcej w Internecie?

Kto robi rankingi?

To jest podstawowe pytanie – dlaczego? Sprawa jest prosta jak to kiedyś powiedział Stalin „nie jest istotne kto głosuje ale kto liczy głosy”. Większość rankingów kancelarii adwokackich czy też radcowskich prowadzone są przez firmy lub też stowarzyszenia mocno powiązane z podmiotami zajmującymi kluczowe miejsca w tych rankingach. Nie jest jednak tak zawsze – czasami ranking jest robiony przez niezależną firmę, jednak udział w tym rankingu jest płatny. Już samo uczestniczenie daje gwarancje wpisania danej kancelarii czy też prawnika np. na listę 200, 300, lub 1000 najlepszych kancelarii w Polsce. Oczywiście zawsze jest jakieś kryterium kwalifikacji czasem jest to po prostu alfabetyczna lista, czasem inny system – np. rozgraniczenie regionalne typu top 100 najlepszych adwokatów z województwa dolnośląskiego, top 100 kancelarii adwokackich z województwa mazowieckiego lub też top 100 najlepszych adwokatów do prowadzenia spraw rozwodowych – zawsze jest to jednak zrobione tak aby żaden z uczestników rankingu nie był pokrzywdzony.

Co uwzględniają rankingi?

Z tym jest bardzo różnie, w zależności od tego na czym zależy podmiotą biorącym udział w danym rankingu. Przeważnie rankingi uwzględniają dane dziedziny prawa lub specyfikację pracy kancelarii . Często w rankingach znajdziemy firmy specjalizujące się w dziedzinach bankowości i finansów, rynków kapitałowych, fuzji i przejęć oraz energetyki i infrastruktury. Uczestniczą w nich duże kancelarie które są kwalifikowane pod względem ilości zatrudnionych prawników, adwokatów, partnerów. Są też rankingi które opierają się na dochodzie firmy, lub też dochodzie osiągniętym na jednego prawnika. Zawsze udział w rankingu ma budzić pewien prestiż ale czytając taki ranking powinniśmy się zastanowić czy faktycznie dane kryterium daje nam odpowiedź na podstawowe pytanie – który adwokat, kancelaria adwokacka jest dobra i komu warto zlecić naszą sprawę? Jak widać o ile nie planujemy fuzji raczej dane rankingi nie będą nam pomocne. Podobnie ma się sprawa z rankingami które podają nam przychody danej kancelarii czy też ilość zatrudnionych prawników. Czasami jednak taki ranking może nam zobrazować marże jakie ma dana kancelaria. Jeśli jednak poszukujemy rankingu który podpowie nam jakiego adwokata czy też radcę prawnego powinniśmy wybrać do rozwodu, do prowadzenia postępowania karnego czy też sprawy gospodarczej lub podatkowej to raczej próżno nam szukać wiarygodnego rankingu na ten temat.

Czy warto ufać rankingom kancelarii adwokackich lub adwokatów

Na to pytanie każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie sam. Każdy z rankingów jest robiony z jakiegoś powodu, uwzględnia określoną ilość kancelarii lub też radców prawnych lub adwokatów którzy chcą wziąć udział w rankingu dobrowolnie lub wręcz płacą za udział w nim. Do czasu kiedy nie powstanie ogólnopolski ranking w którym zostaną uwzględnione wszystkie kancelarie adwokackie – rankingi są zupełnie bez znaczenia dla osób poszukujących dobrych i sprawdzonych prawników. Swoją drogą taki ranking odpowiadający na pytanie który adwokat jest dobry w sprawach rozwodowych, który adwokat jest dobry w sprawach karnych a który w sprawach spadkowych lub odszkodowaniach nigdy nie będzie. Powód jest prosty – nie da się wprowadzić obiektywnego kryterium na podstawie którego taki ranking może powstać. Przykład – to, że dany adwokat przegra jakaś sprawę wcale nie oznacza, iż nie nadaje się on do prowadzenia danego rodzaju spraw. W Sądzie niestety już tak jest, że pewien rodzaj spraw jest przegrany chociażby prowadził je najlepszy specjalista, a inne da się wygrać nawet jeśli poprowadzi je amator.

Czym się kierować jeśli nie rankingami?

W przypadku wyboru adwokata, radcy prawnego lub też kancelarii adwokackiej czy radcowskiej warto kierować się opiniami przedstawionymi przez byłych Klientów danego prawnika. Kto lepiej opowie nam o pracy danego prawnika jak nie jego były Klient któremu prawnik przeprowadził sprawę rozwodową czy też karną. Warto takiego Klienta dokładnie wypytać o sposób pracy danego adwokata czy też radcy prawnego. Pamiętajmy – samo wygrał dla mnie sprawę czy też przegrał to nie jest żadna informacja. Bardzo często niektóre sprawy są z góry przegrane i należy je poprowadzić tak aby konsekwencje przegranej były jak najlżejsze lub kara możliwie najmniejsza. Należy zapytać o zaangażowanie danego prawnika w sprawę, czy prawnik poświęca Klientowi odpowiednią ilość czasu, czy sam angażuje się w pisanie pism oraz reprezentacje Klienta na rozprawie czy tez są to obowiązki które przenoszone są na aplikantów adwokackich. Warto też zorientować się jaki profil spraw przeważa w danej kancelarii – jeśli chcemy przeprowadzić podział majątku – szukamy kancelarii która specjalizuje się w takich sprawach.

Poszukując opinii o adwokatach, kancelariach adwokackich, radcach prawnych warto skorzystać z portalu www.wybierzprawnika.com – w portalu znajdziemy bazę prawników z całej Polski wraz z setkami opinii pozytywnych oraz negatywnych wystawionych przez Klientów kancelarii.

SPRAWDŹ TAKŻE DYSKUSJĘ NA NASZYM FORUM – PODZIEL SIĘ WŁASNYM DOŚWIADCZENIEM

JAK WYBRAĆ DOBREGO ADWOKATA / RADCĘ PRAWNEGO - KLIKNIJ 

Ranking adwokatów, radców prawnych – który jest wiarygodny?

Dodaj komentarz