To pytanie zadaje sobie pewnie większość osób, które decydują się na rozwód, w szczególności z orzekaniem o winie drugiego z małżonków. Takie wątpliwości wynikać mogą zarówno z faktu, iż procedura sądowa, jak i samo postępowanie dowodowe w tego rodzaju sprawach, nie należy do najprostszych. Nieprzewidziane dowody, nieznajomość procedury oraz duże emocje, które towarzyszą stronom na sali sądowej, to wszystko może wpłynąć negatywnie na wynik, nawet z pozoru wygranej sprawy. To skłania do głębszego pochylenia się na kwestią reprezentacji przez zawodowego pełnomocnika profesjonalnego stron w sprawach o rozwód, czy to przez adwokata czy radcę prawnego.

Adwokat rozwód Wrocław, Adwokat Warszawa Rozwód, Katowice adwokat Rozwody…

Niewątpliwie ogromnym atutem zatrudnienia profesjonalnego pełnomocnika, również przy tego typu sprawach, jest kompleksowa obsługa jaką może taki podmiot nam zagwarantować. Podkreślić należy, iż jego czynności nie opierają się jedynie na sporządzeniu pisma wszczynającego sprawę, w sytuacji pełnomocnika strony powodowej, czy też odpowiedzi na pozew, gdy reprezentuje pozwanego, oraz późniejszego występowania przed sądem.

Główną zaleta posiadania profesjonalnego pełnomocnika jest przede wszystkim możliwość ustalenia konkretnej strategii dowodowej oraz dobre przygotowanie strony, jak i jej świadków do rozprawy, które ma nierzadko kluczowe znaczenie przy udowodnieniu winy drugiej stronie. Dobry pełnomocnik, który specjalizuje się w zakresie prawa rodzinnego, jest w stanie przewidzieć i ustrzec stronę przed negatywnymi skutkami, jakie mogłyby nastąpić w skutek podnoszenia dowodów przez drugą stronę.

Ponadto w sprawach o rozwód najczęściej jego rola sprowadza się również do roli psychologa, który ma za zadanie zmniejszyć złe emocje i napięcia, jakie towarzyszą przy tak osobistych sprawach. Dodatkowo profesjonalny pełnomocnik ma o wiele większą umiejętność chłodnego kalkulowania i łączenia faktów oraz analizy zgromadzonego materiału dowodowego, co może przełożyć się na wygranie sprawy i wykazanie wyłącznej winy drugiego z małżonków.

Dobry adwokat Warszawa opinie, Wrocław adwokat

Jak wybrać jednak dobrego adwokata bądź radcę prawnego? Z wyborem pełnomocnika nie należy się śpieszyć i dokonywać wyboru w sposób nieprzemyślany, dobrze najpierw poznać rynek. Warto, aby osoba, która będzie nas reprezentowała cieszyła się dobrą opinią oraz specjalizowała się w tego typu sprawach.

Niewątpliwie dobrym źródłem tego typu informacji są wszelkiego rodzaju portale zrzeszające prawników, na których można sprawdzić opinię o każdym z nich. Obecnie największym portalem z wiarygodnymi opiniami o prawnikach jest www.wybierzprawnika.com .

Duże doświadczenie oraz jego skuteczność przy prowadzeniu dotychczasowych sprawach powinny być pomocne przy wyborze właściwego pełnomocnika. Warto również zaczerpnąć informacji od znajomych, którzy byli w podobnej sytuacji i będąw stanie polecić godną zaufania osobę, która poprowadziłaby naszą sprawę. Ważne jednak, aby polecany adwokat był rekomendowany przez osobę, której prowadził sprawę tego samego typu, czyli sprawę rozwodową, a nie np. sprawę karną.

Szczególnie ważnym kryterium przy podjęciu decyzji o powierzeniu swojej sprawy profesjonalnemu pełnomocnikowi jest kwestia finansowa, tj. konieczność ponoszenia kosztów honorarium, których wysokość niejednokrotnie staje się barierą. Polskie prawo wprowadza jednak możliwość, także w sprawach o rozwód, złożenia wniosku o ustanowienie adwokata bądź radcy prawnego z urzędu. Pamiętać jednak należy, że ustanowienie takiego pełnomocnika następuje jednie na uzasadniony wniosek strony, która tej pomocy potrzebuje, a nie jest w stanie sama ze względu na sytuację materialną taką pomoc sobie zapewnić.

Zgodnie bowiem z art. 117 kodeksu postępowania cywilnego o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego może ubiegać się strona niezwolniona przez sąd od kosztów sądowych, jeżeli wraz z wnioskiem o ustanowienie adwokata lub radcy prawnego złoży oświadczenie na urzędowym formularzu, obejmujące szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątkowym, źródłach utrzymania i dochodach. Z oświadczenia takiego musi wynikać, że strona nie jest w stanie ponieść kosztów wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego bez uszczerbku koniecznego dla utrzymania siebie oraz rodziny. Sąd uwzględni wniosek, jeżeli uzna, że udział pełnomocnika jest w sprawie jest konieczny, a sytuacja materialna strony uniemożliwia jej z takiej pomocy skorzystać.

Z drugiej jednak strony, ze względu, iż polskie prawo nie przewiduje przymusu adwokackiego w sprawach o rozwód, możemy prowadzić swoją sprawę samodzielnie. Należy się jednak zastanowić nad słusznością i konsekwencjami takiego wyboru, bowiem oprócz znajomości prawa oraz umiejętności prezentowania dowodów trzeba będzie poradzić sobie z ogromnymi emocjami, które towarzyszą tego typu sprawom. Nie powinniśmy liczyć również na przychylniejsze traktowanie ze strony sądu, ponieważ na sali rozpraw decydować będą jedynie fakty, które stronom uda się udowodnić, bądź skutecznie obalić.

Abstrahując zupełnie od podjętej decyzji o zatrudnieniu profesjonalnego pełnomocnika, z całą pewnością warto jednak przed wniesieniem pozwu bądź odpowiedzi na pozew skorzystać z porady prawnej i skonsultować swoją sprawę z adwokatem bądź radcą prawnym. Należy mieć jednak na uwadze, że sprawy rozwodowe z orzekaniem o winie w większości przypadków są sprawami niezwykle zawiłymi i skomplikowanymi, a orzeczenie wydane w tym przedmiocie niejednokrotnie wywiera poważne skutki na wielu płaszczyznach życiowych zarówno stron, jak i ich małoletnich dzieci.

Znasz dobrego adwokata? –  Podziel się informacjami w komentarzu poniżej ↓

Zobacz wpisy na naszym forum i dołącz do dyskusji:

Adwokat rozwód Wrocław —> Dobry adwokat Wrocław

Adwokat rozwód Warszawa —-> Jak wybrać dobrego adwokata / radcę prawnego

Rozwód – czy warto zatrudniać adwokata / radcę prawnego? Adwokat rozwód Wrocław

Komentarze 3 thoughts on “Rozwód – czy warto zatrudniać adwokata / radcę prawnego? Adwokat rozwód Wrocław

 • 26 lutego 2015 z 20:09
  Permalink

  To, że warto to wiadomo – ale czy lepiej adwokata czy radcę prawnego? A poza tym którego – wybór jest ogromny!!! każdy pisze na stronie to samo, przez telefon gadają podobnie i każdy chce kase z góry a później się czyta w necie, że zapłąciłem i od tej pory kontakt się urwał. Szukam jakiegoś dobrego adwokata do rozwodu z Warszawy ale nie wiem kogo wybrać? pomóźcie tylko szczerze!!

 • 26 marca 2015 z 20:04
  Permalink

  Jeśli ktoś korzystał z dobrego adwokata od podziałów majątku z Warszawy bardzo proszę o informacje. Na Państwa portalu widziałem kilku specjalistów czy mogą Państwo wskazać kogoś do kogo warto się zgłosić z tą sprawą?

 • 26 kwietnia 2015 z 13:47
  Permalink

  W czwartek odbyła się moja ostatnia sprawa rozwodowa ( orzekanie z mojej winy ).
  Moja Pani adwokat pełnomocnik NIE POJAWIŁA SIĘ NA SPRAWIE!!!
  W rozmowie telefonicznej wyjaśniła, że pomyliła daty (myślała, ze rozprawa jest dzień później !) W związku z czym broniłem się (nieudolnie) sam. Już wcześniej pani Mecenas nie wywiązywała się z umowy, na poprzednia rozprawę wysłała asystenta, który nie znal linii obrony, nie zapoznał się nawet z aktami, nie zadał moim świadkom ani jednego pytania!Generalnie nie było żadnego zaangażowania z jej strony w proces.
  Chciałbym wypowiedzieć jej umowę i wnioskować o pełny zwrot kosztów ( uiszczone z góry – kwota 6 tyś zł) Wiem tez, ze powinienem zgłosić ja do jakiegoś Związku Adwokatów – gdzie się zgłosić z takim problemem w Warszawie?
  Jednak,ze nie wiem ,jak się za to zabrać ,jak sformułować pismo,jakie są procedury.
  Prosiłbym zatem o Wasze wsparcie.

Dodaj komentarz