Liczne i częste zmiany tych samych przepisów, a także wprowadzanie do porządku prawnego coraz to nowych uregulowań i obowiązków względem obywateli, powoduje, że korzystanie z pomocy prawnika staje się wręcz niezbędne, nawet w życiu prywatnym, nie mówiąc już o tym, że prowadzenie własnej firmy bez pomocy i wsparcia prawnika jest praktycznie niemożliwe.

Wobec takiego stanu rzeczy przedsiębiorcy nie rzadko zadają sobie pytanie czy korzystniej jest zatrudnić prawnika bądź prawników na etat i stworzyć własny dział prawny w firmie, czy też zlecić prowadzenie spraw prawnych firmy zewnętrznej kancelarii. Każde ze wskazanych rozwiązań ma oczywiście swoje plusy i minusy, dziś jednakże postaramy się przybliżyć kiedy stała obsługa prawna firmy będzie lepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy.

Stała obsługa prawna firmy jest rozwiązaniem polecanym przede wszystkim dużym bądź prężnie rozwijającym się firmom oraz przedsiębiorcom działającym w różnych branżach, gdyż w ramach stałej obsługi prawnej przedsiębiorca będzie mieć możliwość konsultacji zaistniałych wątpliwości z prawnikami o różnych specjalizacjach.

Jak w każdej branży, trudno znaleźć osobę, która będzie znała się na wszystkim i tak samo jest również z prawnikami, nie sposób bowiem oczekiwać, że jedna osoba będzie posiadać rozległą i dogłębną wiedzę z kilku, zupełnie ze sobą nie związanych dziedzin prawa, a nie rzadko podczas prowadzenia firmy powstają zagadnienia, które wymagają posiadania takiej szerokiej wiedzy.

Kancelarie oferujące stałą obsługę prawną zwykle w swych zespołach posiadają kilku prawników, którzy specjalizują się w różnych dziedzinach, przedsiębiorca, który więc zdecydował się na korzystanie z usług takiej kancelarii będzie mieć pewność, że szybko otrzyma poradę w nurtujących go kwestiach i że będzie to porada na najwyższym poziomie, oparta nie tylko na wiedzy, lecz również na doświadczeniu, które jest równie ważne jak znajomość obowiązujących uregulowań.

Nie mniej ważna od wiedzy i doświadczenia prawnika jest również szybkość z jaką podejmuje on działania, nie rzadko zdarza się bowiem, że pewne sprawy powinny być załatwione „na wczoraj”. Posiadanie stałej obsługi prawnej niewątpliwie gwarantuje więc, że sprawa przedsiębiorcy zostanie szybko załatwiona, gdyż, po pierwsze, prawnicy nie będą musieli poszukiwać rozwiązań w przepisach i orzecznictwie, ponieważ taką wiedzę już posiadają, pracując na określonych uregulowaniach, a po drugie, znają już danego przedsiębiorcę, specyfikę jego firmy i branży w której działa, nie muszą więc każdorazowo zapoznawać się z tymi informacjami, co jest konieczne, gdy przedsiębiorca każdorazowo korzysta z pomocy coraz to innego prawnika.

Przed korzystaniem ze stałej obsługi prawnej przedsiębiorców zwykle odstrasza cena takich usług, dosyć powszechne jest bowiem przekonanie, że taki „luksus” musi słono kosztować, jeśli jednak przeanalizujemy wszystkie korzyści płynące z posiadania stałej obsługi prawnej, może okazać się, że jest to jedno z najtańszych rozwiązań.

Kancelarie oferujące stałą obsługę prawną zwykle swym klientom oferują różne pakiety swych usług, co wpływ ma oczywiście również na cenę, przedsiębiorca może więc umówić się z kancelarią na stawkę godzinową, gdy np. wie, że nie będzie zbyt wiele spraw zlecał kancelarii, takie rozwiązanie będzie więc również korzystne dla małych przedsiębiorców, bądź na stałą stawkę miesięczną w ramach której otrzyma dostęp do określonych usług lub przez z góry określony czas, np. przez 20 godzin miesięcznie, nie ma więc problemu, aby przedsiębiorca nawiązał współpracę z kancelarią w zakresie, który będzie mu najbardziej odpowiadać i który będzie dla niego najkorzystniejszy i najbardziej dostosowany do jego potrzeb.

Nawiązanie współpracy z kancelarią w ramach stałej obsługi prawnej jest więc zwykle tańsze niż zatrudnienie prawnika w firmie bądź stworzenie wewnętrznego działu prawnego, a ponadto, co zostały już powyżej wskazane, w ramach stałej obsługi prawnej przedsiębiorcy oferowany jest szerszy zakres usług. Korzystanie przez przedsiębiorcę z pomocy prawnika tylko wówczas, gdy zajdzie taka potrzeba, a zatem raz na jakiś czas, w dłuższej perspektywie również nie jest opłacalne, bowiem ceny jednorazowych usług, które w dodatku powinny zostać szybko wykonane, są znacznie wyższe niż koszty tych samych usług świadczonych w ramach stałej obsługi prawnej, co wynika m.in. z faktu, że prawnik musi więcej czasu poświęcić, aby zapoznać się ze sprawą i z działalnością przedsiębiorcy, a problem ten odpada, gdy jedna kancelaria stale obsługuje danego przedsiębiorcę.

Mówiąc o kosztach związanych ze stałą obsługą prawną nie sposób również nie wspomnieć o mniejszym ryzyku finansowym oraz o stratach, które przedsiębiorcy ponoszą na skutek zwarcia niekorzystnych umów, a których można zwykle uniknąć uprzednio konsultując dane umowy z prawnikiem.

Stała obsługa prawna firmy, kiedy warto się na nią zdecydować?

Komentarzy do 12 thoughts on “Stała obsługa prawna firmy, kiedy warto się na nią zdecydować?

 • 24 czerwca 2017 z 16:32
  Permalink

  Czy jesteście w stanie polecić jakąś sprawdzoną konkretną kancelarię adwokacką lub radcowską z Warszawy która świadczy obsługę prawną firmy na wysokim poziomie a przy tym jej wynagrodzenie nie jest liczone w tysiącach euro?

  • 25 czerwca 2017 z 12:28
   Permalink

   Eh od razu tysiące euro. Wysokie stawki mają głównie międzynarodowe kancelarie. Obsługa prawna firmy już dawno nie jest w kosmicznych cenach bo adwokatów i radców prawnych narobiło się więcej niż Żabek i konkurencja spowodowała obniżenie stawek. Co więcej powiem że zdecydowanie opłaca się wynająć kancelarię do obsługi niż trzymać u siebie radcę prawnego. Potwierdzone info!

   • 27 czerwca 2017 z 16:45
    Permalink

    A czy możesz mi dać namiary na kogoś sprawdzonego. Wiem, że można w przystępnej cenie. Tak się składa, że w tym roku mamy już 2 obsługę prawną spółki z której właśnie rezygnujemy bo się nie sprawdzają. Kolejne wdrożenie nowej kancelarii to znów bałagan w papierach i przede wszystkim czas. Chciałbym ten temat zamknąć już ostatecznie

 • 30 sierpnia 2017 z 23:27
  Permalink

  Trochę czasu minęło od ostatnich wpisów. Ktoś z szukająych podpisał może umowę z jakąs kancelarią i może coś na ten temat powiedzieć?

Dodaj komentarz